Duben 2009

Létající nosorožec 2009

30. dubna 2009 v 22:18 | dario |  Různé
Od 27. dubna - 15. května 2009 je tu už sedmé společné cvičení Armády České republiky a Ozbrojených sil Velké Británie FLYING RHINO 2009, za účasti ozbrojených sil Slovenska, Litvy, Nizozemí, Kanady a Dánska. V letošním roce se zúčastní cvičení Flying Rhino 2009 za vzdušné síly české letouny L-159, L-39, An-26, L-410; britská Tornáda GR4, letouny Hawk, E3 Awacs, litevský L-39, české vrtulníky Mi-24 a britské vrtulníky Lynx.

Cvičení Flying Rhino - Létající nosorožec získalo svůj název podle nosorožce, kterého má ve znaku 1. britská obrněná divize a symbolicky vyjadřuje spojení mezi pozemními a vzdušnými silami.
Létat by se mělo ve výškách do 6 000 metrů. Vzhledem k tomu, že cvičení je zaměřeno především na zvyšování kvalifikace leteckých návodčích, může dojít k nárustu počtu letů v malých výškách nad vyhrazeným vzdušným prostorem, což samozřejmě znamená určité zvýšení hlukové zátěže. Letový provoz v malých výškách bude jak prostorově, tak časově omezen a cvičící jednotky se budou snažit minimalizovat hlukovou zátěž.
Létat se nebude 1.-.3.5. a 8.-10.5. Jinak ve všední den se létá od 9h do 23h.Dolnorakouská zemská výstava 2009

18. dubna 2009 v 15:15 | dario |  Pozvánky
RAKOUSKO. ČESKO. rozděleni - odloučeni - spojeni.
18. duben 2009 - 1. listopad 2009


20 let po pádu "železné opony" představuje první přeshraniční Dolnorakouská zemská výstava s názvem "RAKOUSKO. ČESKO. rozděleni - odloučeni - spojeni." společné dějiny Rakouska a Česka v nejdůležitějších oblastech. Od 18. dubna do 1. listopadu 2009 se města Horn a Raabs v regionu Waldviertel a česká Telč stanou centrem nejrůznějšího dění: Horn zobrazí historii obou zemí, Raabs se bude zabývat tématem hranic a Telč nabídne pestré kulturní vyžití.
Více informací naleznete na: www.noe-landesausstellung.at nebo www.dolnorakouska-vystava.cz

Novinky na webu katastru

13. dubna 2009 v 0:35 | dario |  katastr
Katastr zveřejnil jmenný seznam katastrálních území dle krajů s informacemi o dokončených digitálních a digitalizovaných mapách a další údaje o katastrálních územích.
Termíny vyhlášení platnosti obnovených katastrálních operátů a další informace, které byly do 17.3.2009 na internetových stránkách aktualizovány zpravidla vždy jedenkrát za čtvrtletí, jsou od uvedeného data aktualizovány průběžně vždy v den, kdy k vyhlášení platnosti nebo ke změně další informace zveřejňované o katastrálním území dojde.
Přístup k těmto informacím se otvírá z hlavní internetové stránky ČÚZK v sekci Digitalizace katastrálních map kliknutím na položku Seznam katastrálních území s informacemi o dokončených digitálních a digitalizovaných mapách", pod kterou je uveden seznam katastrálních úřadů.
Kliknutím na název katastrálního území je v nové úpravě umožněno získávat nejen aktuální informace o stavu digitalizace katastrální mapy ve vybraném katastrálním území, ale i další aktuální údaje o katastrálním území. U katastrálního území je mj. uveden i předpokládaný termín dokončení digitalizace katastrální mapy dle projektu urychlení jejich digitalizace, pokud v daném katastrálním území již nebyla dokončena.
Současně dochází ke změně internetových stránek v oddíle "Český úřad zeměměřický a katastrální" v sekci "Úřední deska". Na úřední desce je doplněna nová sekce Vyhlášení platnosti obnoveného katastrálního operátu, ve které jsou uvedeny jmenné seznamy katastrálních území podle roku vyhlášení platnosti obnoveného operátu. Seznamy za roky 2007 a 2008 jsou uvedeny dle dřívější úpravy. Seznam za rok 2009 je v nové úpravě a je průběžně aktualizován vždy v den, ve kterém k vyhlášení platnosti dojde.

Dne 6.4.2009 byl zahájen zkušební provoz Geoportálu ČÚZK, v nové grafické podobě a s novými funkcemi. Nový Geoportál ČÚZK plní funkci přístupového místa k mapovým produktům a službám celého resortu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK).


Zprávy od policie

13. dubna 2009 v 0:16 | dario |  Dačice
Ve zpravodajství od Policie jsem našel 2 zajímavé články. První je o Projektu P1000, že se v příštím roce začne přestavovat policejní služebna v Dačicích. A v druhém je na příkladu ukázán rozvoz "zraněných" do okolí: rychlá záchranná služba Telč, která odvezla jednoho do nemocnice v Jihlavě, další byl převezen rychlou záchrannou službou Dačice do nemocnice v Dačicích a poslední byl zajištěn a eskortován do psychiatrické léčebny v Jemnici k odběru krve.

Jč. kraj k dačické nemocnici

12. dubna 2009 v 23:50 | dario |  Dačice
Stanovisko Jihočeského kraje k situaci nemocnice v Dačicích
01.04.2009

Na základě informací z minulého týdne došlo mezi zastupiteli Města Dačic k dohodě. Podle ní zřejmě Zastupitelstvo Města Dačice odsouhlasí dohodu o narovnání mezi provozovatelem nemocnice PP Hospitals a Městem Dačice. Podle této dohody zaplatí město PP Hospitals zhruba 14 mil. Kč. Proč k této dohodě dochází 14 dnů před tím, než by měl proběhnout odvolací soud ve věci sporu o nemocnici, si musí zodpovědět sami zastupitelé Dačic. V Dačicích se situace mění už od října, kdy město dalo současnému provozovateli výpověď.

Jihočeský kraj přislíbil pomoc při řešení provozu nemocnice v Dačicích. Během řady jednání padl v polovině února termín možného provozování tohoto zdravotnického zařízení prostřednictvím Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s., od 1.4.09. Mezitím se ovšem situace v nemocnici zhoršovala. Pokud zastupitelstvo 31.3.09 odsouhlasí vyrovnání s PP Hospitals, nelze si představovat, že 1.4.09 předá tento provozovatel vyklizené prostory a zaměstnance někomu jinému. Zákon o obcích, který musí respektovat každý, tedy i Město Dačice, totiž jasně říká, jaké právní procesy v orgánech města a jaké lhůty musí proběhnout kupříkladu při pronájmu nemovitostí. Podobný zákon platí i pro Jihočeský kraj.

Jsme si vědomi, že obnovení provozu v dačické nemocnici bude náročné organizačně, právně, personálně i ekonomicky. Budeme samozřejmě požadovat, aby i Město Dačice, které nese svou část odpovědnosti na stávající situaci, přistoupilo k revitalizaci nemocnice vstřícně. Je otázkou, zda půjde o podobnou vstřícnost jako při převzetí LSPP, kdy v neřešitelné situaci pomohla jindřichohradecká nemocnice v zajišťování LSPP a v návrhu nájemní smlouvy s Městem Dačice se od nemocnice požaduje 150 tisíc Kč.

Nejde tedy o to, zda Jihočeský kraj chce či nechce pomoci dačickým občanům, zda chce či nechce plnit své předvolební sliby, jde o to, aby veškeré procesy proběhly v souladu s právem a byly řádně zajištěny. Nechceme přece opakovat situaci, kterou už Dačice zažily.


60 let Domova důchodců Budíškovice

12. dubna 2009 v 23:47 | dario |  Různé
Našel jsem na http://ddbudiskovice.cz/, že letos je 60 let Domova důchodců Budíškovice:

60. výročí založení Domova důchodců Budíškovice

Ve 2. polovině 16. století byla chátrající tvrz v Budíškovicích přestavěna v renesanční zámek. Patrový čtyřkřídlý objekt má uprostřed čtvercového nádvoří zdobeného arkádami šestibokou kamennou kašnu s letopočtem 1697. Koncem 17. století byl renesanční zámek přestavěn v barokním stylu, z prvního poschodí bylo vybudováno točité schodiště, kterým se sestupovalo do parku. Od roku 1760 zámek náležel hraběcímu rodu Wallisů. Ti zámek dále zvelebovali, rozsáhlý park a také oboru osadili řadou vzácných stromů. Na nádvoří vybudovali osmiúhelníkový schodišťový přístavek a celý zámek novobarokně upravili.
Domov důchodců, někdy také domov odpočinku, je v zámku provozován od roku 1949. První obyvatelé nastoupili v únoru 1949. Byli sem umístěni z tehdejších chudobinců v Dačicích a Jihlavě, a také z Psychiatrické léčebny v Jihlavě. V prvním roce existence domova zde žilo 49 obyvatel, postupně se kapacita zařízení rozšiřovala. V šedesátých letech minulého století byla realizována přístavba zvaná Novostavba. V domově bylo v sedmdesátých letech umístěno více než 200 důchodců. V současné době má zařízení 140 míst a nabízí ubytování v jednolůžkových až šestilůžkových pokojích. Žije zde 85 žen a 52 mužů, průměrný věk je 74 let.
Dle zápisů v matrikách prošlo domovem 2825 důchodců. Sta let se zde dožila v roce 1999 paní Marie Králová. Od roku 2007 zde žila paní Marta Pokorná. 8. července 2008 oslavila 108. narozeniny, byla nejstarší občankou České republiky. Zemřela 30. 12. 2008.
V šedesátileté historii řídilo domov pět vedoucích, v různých profesích zde pracovalo několik set zaměstnanců. Od 1. února 2009 dochází k přejmenování domova na "DOMOV SENIORŮ".