Muzejní čtvrtek s Marií Bohuňovskou

15. ledna 2008 v 18:42 | dario |  muzejní
Městské muzeum a galerie Dačice a Spolek přátel muzea v Dačicích Vás zvou na besedu s autorkou knihy o osudech sochaře Jaroslava Šlezingera z Jemnice:
Marie Bohuňovská: Zaváté šlépěje
doprovázeno filmem o životě a díle J. Šlezingera
Muzejní čtvrtek 17. ledna 2008 v 17,30 hod.
další informace a fotky z akce dále >>>

Zaváté šlépěje, osudy sochaře J. Šlezingera
Muzejní čtvrtek s Marií Bohuňovskou
(17. ledna 2008 v 17,30 hod. v dačickém muzeu)

V roce 2006 napsala a vydala jihlavská galeristka Marie Bohuňovská pozoruhodnou knihu o osudech jemnického rodáka, sochaře Jaroslava Šlezingera (1911-1955). Málokdo dnes zná dílo kdysi uznávaného sochaře Vysočiny, který se stal v padesátých letech obětí jednoho z vykonstruovaných procesů.
Šlezinger projevoval výtvarné nadání již jako dítě. V letech 1926-1928 se učil tesařem u mistra Josefa Matějky v Jemnici. Poté navštěvoval Státní průmyslovou školu sochařskou a kamenickou v Hořicích a nakonec absolvoval v letech 1936-1939 obor sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. B. Kafky. Po škole nastoupil jako profesor na Uměleckoprůmyslovou školu v Brně. 17. listopadu 1939 byl odvlečen do koncentračního tábora Oranienburg-Sachsenhausen, odkud se vrátil po třech letech s podlomeným zdravím. Připomínkou jeho vězeňských let je jeho socha Zaváté šlépěje, která dnes stojí na jihlavském hřbitově jako památka obětem druhé světové války. Po svém návratu z vězení se Šlezinger přestěhoval do Jihlavy, kde se stal po válce uznávaným podnikatelem a učitelem.
V roce 1949 byl zatčen a v jihlavském procesu odsouzen k dvaceti pěti letům vězení za údajné členství v teroristické a protistátní organizaci. Po vězení v Jihlavě a na Mírově následoval tábor Ostrov-Vykmanov na Jáchymovsku, kde se stal Šlezinger MUKLEM (mužem určeným k likvidaci) a pracoval ve Věži smrti (mlýn na uranovou rudu). Práce se smolincem bez jakýchkoli ochranných prostředků byla příčinou jeho onemocnění rakovinou, které podlehl v srpnu roku 1955 ve vězeňské nemocnici.
Autorka vydala knihu nejen neobyčejně působivou svým tragickým příběhem, ale také s nadprůměrnou grafickou úpravou, o kterou se postarala Hana Chalupová. Celá kniha je bohatým obrazovým albem sochařových prací doprovázeným dokumenty, rodinnými fotografiemi, výstřižky z novin, faksimilemi a opisy dopisů z vězení a lágru. Mnoho výtvarných děl Jaroslava Šlezingera je v této knize publikováno vůbec poprvé. Kniha získala v anketě Zlatá jeřabina druhé místo v soutěži o Cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku 2006. Současně s knihou vznikl dokumentární film, který byl prezentován v témže roce na Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
Tento film (cca 30 minut) bude promítnut v rámci besedy s M. Bohuňovskou.
------------------------------
doplněno 19.1.2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama