Seznam nejohroženějších památek

23. prosince 2007 v 22:33 | dario |  Různé
Podle zprávy ČTK z 21.12.2007 je na stránkách Národního památkového ústavu (http://monumnet.npu.cz) seznam nejohroženějších památek. Seznam má zatím asi 600 položek, z toho jsem vybral 4 z našeho regionu:

* výklenková kaplička - poklona v Mešovicích, směrem na Dančovice

* areál zámku s parkem v Krasonicích

* zámek v Českém Rudolci

* hospodářská část fary v Cizkrajově

Původní zpráva ČTK:
Seznam nejohroženějších památek je na internetu
21.12.2007 12:10:22 Zdroj:ČTK, autor: Markéta Horešovská, pba, (mai)
Praha 21. prosince (ČTK) - Na internetové stránce Národního památkového ústavu je seznam tuzemských nejohroženějších nemovitých kulturních památek. Seznam je otevřený, památkáři jej průběžně doplňují a zároveň žádají veřejnost, aby je o dalších památkách, které mohou být ohroženy, informovala.
Seznam je na adrese http://monumnet.npu.cz, kde se nachází také především přehled nemovitých chráněných kulturních památek. V seznamu nejohroženějších staveb jsou uvedeny jen kulturní památky, tedy takové objekty, které byly za památky prohlášeny dle zákona.
Zařazení kulturní památky do seznamu ohrožených se neprojednává s vlastníky, ti zůstávají v anonymitě. Zápis vzniká na základě odborného posouzení výhradně z hlediska ohrožení její památkové hodnoty. Seznam není kritikou vlastníka kulturní památky, který v mnoha případech nenese vinu na jejím současném stavu, uvádějí památkáři.
Seznam nejohroženějších památek má zatím 600 položek, jen v Praze jich je 44 včetně několika paláců na Hradčanech, Malé Straně a na Starém Městě, které vlastní stát. Podle některých odhadů v celé zemi chátrají tisíce staveb, které památkově chráněné buď jsou, či by si tuto ochranu zasloužily.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama