Větrníky v Báňovicích?

23. října 2007 v 23:31 | dario |  Okolí
Dva stometrové sloupy větrných elektráren by mohly vyrůst v Báňovicích na Jindřichohradecku (na Dačicku u Starého Hobzí ;-). Píše se v MF DNES.
Báňovice - V Báňovicích na Jindřichohradecku by v příštích letech mohly vyrůst dvě větrné elektrárny s celkovým výkonem čtyři megawatty. Počítá s tím záměr brněnské společnosti Eldaco, která se v Česku podobnými projekty zabývá. Báňovice mají více jak sto obyvatel, kteří většinou nejsou proti ambicióznímu projektu. Výhrady mají jen ekologové, kteří požadují důkazy, že stožáry nebudou hyzdit krajinu a ovlivňovat zvěř v okolí. Dva stometrové sloupy mají být zhruba tři čtvrtě kilometru od nejbližších domů, a pokud firma získá povolení, stavět začne už na jaře roku 2009.

Proud pro 6,2 tisíce lidí na rok
Větrníky s lopatkami od dánského výrobce Vestas Wind Systems by poblíž vesnice měly zůstat natrvalo a vyrábět elektřinu pak budou dvacet let. Ročně by přitom do sítě dodaly zhruba devět gigawatthodin, což je pro představu roční spotřeba elektrického proudu pro 6,2 tisíce lidí. "Obrazně řečeno, veškeří obyvatelé v okruhu do šesti kilometrů by mohli být zásobováni elektřinou jen z těchto větrných elektráren," řekla jednatelka společnosti Iva Šťastná. Větrné elektrárny by ušetřily 180 tisíc tun uhlí, které by jinak spálila tepelná elektrárna a do ovzduší zároveň vypustila čtvrt milionu tun emisí. "Nyní zpracováváme ornitologickou studii, která má vyloučit konflikt s faunou," dodala Šťastná. Ještě letos chce firma na místě postavit padesátimetrový stožár, který by měl po celý příští rok sbírat údaje o síle větru.
Obec ležící na hranicích přírodního parku Česká Kanada s projektem souhlasí. Proti podle místostarosty Jana Habra nejsou ani místní obyvatelé. "Projekt se představoval na veřejné schůzi. Svolali jsme na ni občany a většina je pro," potvrdil. I ekologové energii z větru přejí, ale většinou s výhradami. Elektrárny vítají jako zdroj elektřiny z obnovitelných zdrojů, často však poukazují na necitlivý zásah do krajiny, vliv na ptactvo a další zvěř.
Například ochránci přírody z Vysočiny navrhují, aby odborníci báňovický projekt doplnili o průzkum stavu netopýrů v oblasti. Stejně se k němu postavily i Jihočeské matky. "Podobné záměry vždy vzbudí velký místní odpor, proto jsme požadovali, aby byl vypracován celý proces vlivu na životní prostředí nezávislými odborníky. Báňovický projekt by se měl posoudit jak z hlediska krajinného rázu, tak i z pohledu tažných cest ptáků," sdělila Jarmila Brožová z Jihočeských matek. Jihočeši se přitom nemusejí bát, že budou mít v krajině hodně větrníků. Region totiž nepatří k příliš vhodným oblastem pro stavbu těchto elektráren. Objevují se tak jen menší konstrukce, které si staví spíše kutilové pro vlastní potřebu. Drobných větrných elektráren je v kraji asi dvacet. V celé zemi plánují investoři nyní postavit zhruba sto čtyřicet větrných elektráren. V Jihočeském kraji je tento projekt teprve třetí v řadě. Větrné elektrárny v České republice budou mít podle odborníků za osm let zhruba stejný výkon jako jeden blok temelínské jaderné elektrárny. Zároveň je to maximum, které umožňují české povětrnostní podmínky. V Česku je teď okolo 70 větrných elektráren, ty vyprodukují asi půl procenta tuzemské spotřeby elektřiny.

VÁCLAV JANOUŠ, s využitím ČTK
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama