Naše 20. století - Primmersdorf

23. října 2007 v 23:47 | dario |  Různé
17. října 2007 se uskutečnil v Primmersdorfu u Raabsu na Dyji (nebo spíš kousek od Drosendorfu), v zámecké sýpce, diskusní pořad Waldviertel Akademie na téma Naše 20. století. Program probíhal v rámci přípravy Dolnorakouské zemské výstavy 2009 - "Rakouská a Česká republika - V srdci Evropy".
Pořad moderoval Niklas Perzi, MAS, Kultury na hranici a vstoupili tam i pamětníci předválečné doby. Za Waldviertel Ignaz Nagl z Raabsu a za JZ Moravu Eva Melmuková a Jaroslav Samek, oba z Telče.


doplněno 29.10. z TZ kraje Vysočina

Dolnorakouská zemská výstava - zahájení doprovodného programu

Dva roky zbývají do zahájení Dolnorakouské zemské výstavy. Už nyní však startuje dramaturgicky bohatý historický doprovodný program.
"Vyzýváme obyvatele ke spoluúčasti." To bylo hlavní poselství odborného garanta Dolnorakouské zemské výstavy 2009 "V srdci Evropy", Stefana Karnera na zahajovacím pořadu doprovodného programu k zemské výstavě 2009, který se konal 17.října 2007, v sýpce zámku Primmersdorf. Doprovodný program realizuje WALDVIERTEL AKADEMIE ve spolupráci s Institutem Ludwiga Boltzmanna z Vídně. Jeho hlavním námětem je společná česko-rakouská minulost 20. století. Mimo jiné nastínil Prof. Karner průběžná stěžejní témata přeshraniční DR zemské výstavy 2009, která se bude konat v Hornu, Raabsu a v Telči. Zatímco v Hornu bude znázorněna pohnutá historie česko-rakouských vztahů, bude se téma v Raabsu soustřeďovat na náboženství, ideologie a symboly. Tématika DR zemské výstavy 2009 v městě UNESCO Telči se bude koncentrovat na kulturu a umění.
Doprovodný pořad zemské výstavy 2009 zahájil v Raabsu Miroslav Kunštat z Karlovy univerzity v Praze příspěvkem o vzájemných vztazích nově vzniklých republik Rakousko a Československo po rozpadu Habsburské monarchie v r. 1918, které byly oproti všem snahám dominovány nedůvěrou a žárlivostí. Pamětník z Raabsu, Ignaz Nagl potvrdil, že tehdy regionální mezilidské, hospodářské a kulturní kontakty a vztahy mezi obyvately Waldviertelu a Moravy přetrvaly rozdělení území novými hranicemi. Teprve až nárůst národního socializmu v Rakousku a obranná reakce Československa vedly k tomu, že i vztahy mezi "prostými lidmi" ztratily na intenzitě a lidé na vzájemné důvěře. "Po aneksi Rakouska se v r. 1938 na české straně začalo se stavbou bunkrů." vyprávěl tehdy 16-ti letý pamětník z Telče, Jaroslav Samek. "Potom co bylo na základě Mnichovské dohody Československo přinucené podstoupit z větší části německojazyčné příhraniční oblasti hitlerovskému Německu, došlo k silnému pohybu uprchlíků" vzpomínala Eva Melmuková, která tehdy trávila dětství v Jihlavě. Toto téma slibuje živý zájem o přeshraniční DR zemskou výstavu 2009.
Pořad WALDVIERTEL AKADEMIE se těšil velkému zájmu návštěvníků: více než 250 hostů z Rakouska a Česka pozorně naslouchalo vyprávěním odborníků a pamětníků. Jak velvyslanectví České republliky ve Vídni tak i velvyslanectví republiky Rakouska byla na zahajovacím pořadu zasotupena. Další doprovodný pořad se bude konat dne 22. listopadu v Hornu, v restauraci Blie, na téma "Okupace a II. Světová válka".
Více informací Martin Horký, odbor kultury a památkové péče, tel.: 564 602 382
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rolex fake watches rolex fake watches | E-mail | Web | 31. října 2012 v 13:23 | Reagovat

Q. How do you repair a broken tomato?
http://www.theirwatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama