Říjen 2007

Slavonice vystupují z MAS Dačicko

29. října 2007 v 23:13 Okolí
Usnesení ze 7. zasedání zastupitelstva města Slavonice, konaného dne 23. 10. 2007
Usnesení č. 115/07 ZM - Zastupitelstvo města Slavonice schvaluje vstup města Slavonice do MAS Leader Jemnicko a vystoupení města Slavonice z MAS Dačicko.
Zdroj: slavonice-mesto.cz
----------
Doplněno 14.11.2007: MAS - Místní akční skupina
MAS je koncipováno jako místní mezisektorové partnerství zástupců veřejné správy, neziskového sektoru a podnikatelského sektoru, příp. i dalších subjektů (školy, banky, rozvojové agentury, úřady práce, správy CHKO aj.), které mohou přispět ke zvýšení lidských, finančních, informačních a dalších zdrojů pro práci MAS a tedy pro rozvoj území. V orgánech MAS, které přijímají rozhodnutí, musí být minimálně 50 % soukromých subjektů a NNO a zástupci veřejné správy by měli být v menšině.
MAS Dačicko zatím nefunguje, proto Slavonice přešly do funkční MAS Jemnicko, viz. http://www.leaderplus.cz

Rekonstrukce ulic - 1. etapa

24. října 2007 v 0:08 | dario |  Dačice
V pátek 19.10.2007 proběhla asi kolaudace 1. etapy rekonstrukce ulic od dolního náměstí na Telč.
A v pondělí 22.10. bez jakékoli slávy ;-), zmizely na náměstí cedule se zákazem vjezdu.
Fotka ukazuje nově řešený kout Kancnýřova sadu a zřejmě již i nově otevřenou Besedu.

Naše 20. století - Primmersdorf

23. října 2007 v 23:47 | dario |  Různé
17. října 2007 se uskutečnil v Primmersdorfu u Raabsu na Dyji (nebo spíš kousek od Drosendorfu), v zámecké sýpce, diskusní pořad Waldviertel Akademie na téma Naše 20. století. Program probíhal v rámci přípravy Dolnorakouské zemské výstavy 2009 - "Rakouská a Česká republika - V srdci Evropy".
Pořad moderoval Niklas Perzi, MAS, Kultury na hranici a vstoupili tam i pamětníci předválečné doby. Za Waldviertel Ignaz Nagl z Raabsu a za JZ Moravu Eva Melmuková a Jaroslav Samek, oba z Telče.

Větrníky v Báňovicích?

23. října 2007 v 23:31 | dario |  Okolí
Dva stometrové sloupy větrných elektráren by mohly vyrůst v Báňovicích na Jindřichohradecku (na Dačicku u Starého Hobzí ;-). Píše se v MF DNES.
Báňovice - V Báňovicích na Jindřichohradecku by v příštích letech mohly vyrůst dvě větrné elektrárny s celkovým výkonem čtyři megawatty. Počítá s tím záměr brněnské společnosti Eldaco, která se v Česku podobnými projekty zabývá. Báňovice mají více jak sto obyvatel, kteří většinou nejsou proti ambicióznímu projektu. Výhrady mají jen ekologové, kteří požadují důkazy, že stožáry nebudou hyzdit krajinu a ovlivňovat zvěř v okolí. Dva stometrové sloupy mají být zhruba tři čtvrtě kilometru od nejbližších domů, a pokud firma získá povolení, stavět začne už na jaře roku 2009.

chybí nám volnočasové aktivity?

23. října 2007 v 23:25 | dario |  Dačice
MF DNES cituje zprávu ČTK, že lidem z Dačicka chybí volnočasové aktivity.
Celý článek na idnes.cz.
Dačice - Na nedostatečnou nabídku volnočasových aktivit si nejvíce stěžují obyvatelé Dačicka. Ukázal to průzkum sociálních služeb. Odborná firma při něm oslovila obyvatele 23 obcí na Jindřichohradecku.
"Mezi další problémy patří také péče o seniory a nedostatek bezbariérových přístupů. V obcích je také málo bytů a lidé jsou navíc o nabídce poskytovaných služeb špatně informováni," řekl Lukáš Tryml ze společnosti G-project, která průzkum zpracovala.
Přesto podle ankety nechce většina obcí do dvou let nabídku sociálních služeb rozšířit. "Světlou výjimkou je jen město Slavonice, které se dlouhodobě snaží prosadit projekt Bezpečně do školy," uvedla manažerka firmy G-project Barbora Vlková.

Rakousko vypíná analog (TV)

22. října 2007 v 22:05 | digizone.cz |  Různé
Obyvatelé Vídně a celého Rakouska ode dneška naladí televizi už jen digitálně - tedy pokud jsou závislí na zemských televizních vysílačích. Zároveň se jim rozšiřuje počet digitálně šířených programů, protože současně s vypnutím analogu začíná v rakouské metropoli vysílat druhý digitální multiplex. Ve Vídni lze nyní pozemně naladit šest digitálních programů.
Vypnutím hlavních analogových televizních vysílačů ve Vídni, Dolním Rakousku a Burgenlandsku přichází o analogový signál posledních 300 tisíc domácností závislých na pozemním příjmu televize. Relativně malý počet domácností odkázaných na zemský příjem televize, ale také fakt, že oba digitální multiplexy provozuje stejný operátor, společnost Österreichische Rundfunksender-GmbH (ORS), telekomunikační divize veřejnoprávní televize a rozhlasu ORF, umožnily vypnout analogové vysílání v Rakousku pouhý rok poté, co zde začalo řádné zemské digitální vysílání. Multiplex A s programy ORF 1, ORF 2 a ATV odstartoval teprve 26. října 2006 v devíti hlavních městech jednotlivých spolkových zemí. Vypínání analogu začalo letos v březnu v Bregenzu, pokračovalo v květnu v Linci a v červnu v Salzburgu a Horních Rakousích.
Při výběru stanic pro zemské digitální vysílání hleděla rakouská mediální rada na to, aby šlo o původní rakouské programy, neboť přes satelit a kabel mají diváci přístup k velkému množství německých a švýcarských stanic, jež vysílají především pro německé a švýcarské diváky. Díky nulové jazykové bariéře a širokému výběru německých programů proto Rakousko dlouho odolávalo snahám vytvořit původní rakouské komerční kanály. První celoplošná privátní stanice ATV zahájila vysílání teprve v roce 2000, druhou má být vídeňská Puls TV, která se má od února 2008 přejmenovat na Puls 4 a výrazně upravit vysílací schéma. Díky slušnému výkonu vysílačů a malé členitosti terénu je mohou naladit i diváci v České republice.
Video na noe.orf.at (http://your.orf.at/bheute/player.php?id=noe&day=2007-10-22&offset=00:08:03)

Autodíly Svoboda - 15 let

20. října 2007 v 14:05 | Milan Svoboda |  Různé
Oslava patnácti let služeb firmy JAN SVOBODA ( servis, autodíly ) proběhla v sobotu 15. září. Po týdnu zákaznických slev bylo v jejím areálu na Radkovské ulici rušno.
K účasti byli letáčkem pozváni všichni občané města i okolí. Mnozí, kteří toho využili, nebyli zklamáni.
Na volné ploše provozovny se představili partneři firmy, Allianz pojišťovna,a.s., Agrodos, s.r.o., se zemědělskou technikou, Auto Neza s novými vozy KIA, Přibyl - Rallye team se závodními vozy, Veteran club Telč s historickými auty i jízdními koly. V dětském koutku se soutěžením bavily děti. V prezentačních stáncích seznamovali zájemce se svými produkty především zahraniční dodavatelé a výrobci automobilových dílů , ST TEMPLIN z Německa a TELMA z Francie. Nechyběli ani výrobci autopříslušenství - MANN-HUMMEL filter Německo, MOTIP dupli z Holandska, DF Partner CZ se značkou SHERON a olejářská firma CASTROL se svými produkty.

Den otevřených dveří Svobodovy firmy byl určitě zajímavý pro většinu příchozích a řadě obyvatel města umožnil pohled do vzorně udržovaného areálu na Radkovské ulici.

Živnostník roku 2007 Kraje Vysočina - Dušan Tripal

13. října 2007 v 12:50 | dario |  Různé
Soutěž PX Firma a Makro Živnostník roku 2007 měla 12.9. v Třešti, při vyhlašování výsledků kraje Vysočina, historickou premiéru. Zúčastnil se jí totiž prezident Václav Klaus, který poblahopřál všem oceněným. V kategorii živnostníků se nejvýš dostal telčský podnikatel Dušan Tripal. Jeho firma Tripet nabízí řešení spojená s nepohyblivými zásobami obalů, hlavně kartonáže, a specializuje se na výrobu proložek a fixačních střiží.

Lidéřovické větrání na téma reformace

13. října 2007 v 0:45 | dario |  Okolí
V neděli 30.9. proběhlo v kostele sv. Linharta v Lidéřovicích další tzv. větrání kostela a varhan - kulturní program nebo povídání, které pořádá P. Gorazd, O.Carm., tentokrát inspirované 550. výročím vzniku Jednoty bratrské. Hostem byla emeritní farářka sboru Českobratrské církve evangelické v Telči, doc. PhDr. Eva Melmuková - Šašecí.

ZŠ Sira Nicholase Wintona Kunžak

13. října 2007 v 0:27 | MF DNES |  Okolí
Základní škola Kunžak na Jindřichohradecku se pyšní novým názvem. Pojmenovala se podle anglického Sira Nicholase Wintona, který před nacistickým holokaustem zachránil v předvečer druhé světové války 669 dětí z Československa. Žáci školy se spolupodíleli na podpisové akci za získání Nobelovy ceny míru pro tuto významnou světovou osobnost.
"Podpisy získali nejen mezi spolužáky, ale také mezi obyvateli naší obce, kterým často museli příběh Wintona vyprávět," uvedl ředitel školy Václav Popela.
Na úterním třítisícovém shromáždění českých studentů v pražském kongresovém centru požádali žáci z Kunžaku Sira Wintona o souhlas s přejmenováním tamější školy.
"Chceme předávat našim žákům příklad Wintonovy lidskosti, neokázalého hrdinství a lásky k lidem," dodal Popela.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy
stránky školy: www.zskunzak.cz/