Změny v ORF

29. dubna 2007 v 16:28 | ČTK |  Různé
Smíšené reakce na reformu rakouské veřejnoprávní televize

13.04.2007 19:19:19 ČTK, autor: František Václavík sd (OB)
Smíšené a spíše rozpačité jsou první reakce na zásadní programovou reformu, kterou zahájila po Velikonocích rakouská veřejnoprávní televize ORF. Dlouho chystaná a masivní reklamní kampaní ohlašovaná reforma vysílacího schématu, údajně největší v historii rakouské televize, se podle kritiků příliš nepovedla.
Rakouskou televizi i samotní Rakušané většinou označují za jednu z nejslabších a nejnudnějších v Evropě. Často se například připomíná, že Rakousko nedávno jako předposlední v Evropě (pouze před Albánií) umožnilo na svém území vznik soukromé televizní stanice.

Většina Rakušanů proto sleduje spíše satelitní vysílání různých německých stanic. Na domácích kanálech se podívali nanejvýš na zprávy, sport, ojedinělou původní seriálovou tvorbu nebo soutěže. Právě neexistence jazykové bariéry způsobuje na jedné straně to, že nespokojenost s vlastními kanály se neprojevuje příliš hlasitě, na druhé straně ale to, že domácí televize nepociťovala velký tlak na zlepšení.
Konec tomuto stavu se rozhodl učinit nový ředitel ORF Alexander Wrabetz, který nastoupil do funkce zhruba před půl rokem. V první fázi reformy (druhá má přijít na podzim) se zaměřil na zpravodajské a publicistické pořady a podvečerní čas, kdy chce přitáhnout k obrazovkám hlavně více mladých lidí. Celkově je hlavním cílem zvýšit sledovanost.
Počet zpravodajských relací Wrabetz celkově zvýšil, ale u jednotlivých relací zkrátil, zpřeházel jejich vysílací časy, zrušil mnohými za "předpotopní" označované současné vysílání hlavních večerních zpráv na obou kanálech a pokusil se učinit zpravodajství méně strnulým, a naopak dynamičtějším a živějším.
Podle prvních reakcí se tyto záměry alespoň u zpráv částečně zdařily, i když i tady se objevila řada výtek. Diváci například protestují proti formátu vysílání, který způsobuje v horní i dolní části obrazovky černé pruhy, nebo proti novému pozadí za moderátory, které tvoří zase jiné, ale rovněž rušivé pruhy. I doprovodné texty jsou příliš malé a těžko čitelné.
Tyto spíše technické záležitosti bude jistě možné brzy odstranit. Zprávy jsou ale převážně hodnoceny jako svižnější. Na druhé straně však zůstala podle prvních měření sledovanost v podstatě stejná. Hůře dopadly publicistické pořady, zvláště ty, které měly upoutat mladší obecenstvo, například magazín Szene.
S mládeží souvisí i největší "průšvih" dosavadní reformy, který je pohříchu zároveň i nejnákladnější částí projektu. Jde o původní sitkom o životě rodiny z centra Vídně, který ani při prvním uvedení nezlákal předpokládaný počet diváků a v dalších dnech jeho sledovanost dál klesala.
Na konečné hodnocení je ještě brzy, ale kritici podotýkají, že start se reformě skutečně příliš nevydařil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama