Pozvánka na muzejní čtvrtky - krajířovské Dačice

2. března 2007 v 19:07 | veritas |  Pozvánky
Pozvánka k návštěvě krajířovských Dačic
Je tomu právě 500 let od počátku přelomových změn, které Dačice učinily významným i výstavným městem. V dřívějších dobách existovaly jako neopevněné městečko, byť velmi starobylé a s pokusem o charakter města na přelomu 14. a 15. století, ve stínu záměrně založených měst v okolí. Dalo se předpokládat, že jako většina takových sídelních celků se ani Dačicím nepodaří tento handicap vyrovnat. Opak se však stal pravdou! Během podivuhodného 16.století se stalo něco neočekávaného. Po několika desetiletích všestranného rozvoje už nikdo nemohl být na pochybách, že město Dačice existuje a jeho význam daleko přesahuje pouze regionální rámec. Vývoj této proměny budeme společně sledovat v Městském muzeu (vždy ve čtvrtek 15.3., 29.3. a 12.4. v 18 hod.) v přednáškovém cyklu "Cesta Dačicemi 16.století". První setkání budeme věnovat nejstaršímu období a prvním náznakům změny ("Dačice před 500 lety"), druhé se bude zabývat centrální historickou epochou skutečného zrodu Dačic jako města ("Dačice mění svou tvář!) a konečně třetí připomene významné dozvuky proměny včetně rozšíření mětské zástavby ("Poslední vzepětí krajířovských Dačic"). Přednášky jsou koncipovány jako úvod do další diskuse při každé z nich. Budou doprovázeny názornými ukázkami týkajícími se zejména urbanistického vývoje v jednotlivých etapách. Nelze však přitom opomenout ani projevy vzrůstajícího sebevědomí města ve správních záležitostech a kultuře, ani osobnosti, které v té době významně propojily Dačice s životem v českých zemích obecně.

Přednáškový cyklus pořádá ve spolupráci s Muzejním spolkem v Dačicích Historická společnost pro aktualizaci odkazu české refromace Veritas; je proto třeba představit i ji. Historická společnost má sídlo v Telči, její expoziturou je však Evangelický toleranční areál ve Velké Lhotě se stálou expozicí "Česká reformace v evropském kontextu" v tzv. horním kostele. Tato informace jistě není pro mnohé novinkou, vždyť nejeden návštěvník z Dačic už tato místa navštívil a konala se tam i část 11. Konference evropských protestantských muzeí v r.2001!
V naší souvislosti uveďme proto jen ještě toto upřesnění: Veritas není konfesionální společnost, ale počítá s účastníky z širokého spektra zájemců o historii (má je i mezi svými členy). Specializuje se sice především na problematiku české refromace a její návaznosti, ale neomezuje se jenom na ni. Pořádá také mj. již od poloviny devadesátých let minulého století ve Velké Lhotě vždy v červenci pracovní soustředění mladých zájemců o historii s rozmanitými tématy, nyní již po dvakrát (a letos znovu) v česko- německé spolupráci. O tom však až někdy příště pro ty, kdo by třeba měli zájem se na "mladé historiky" při některém otevřeném programu podívat.
Doc.PhDr. Eva Melmuková, moderátorka Veritas
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama