Březen 2007

Po jaru opět sníh

22. března 2007 v 22:14 | dario |  Fotky
Fotka z Dačic 11. 3. 2007.
a
Včera 21.3.2007 opět pěkně nasněžilo. Fotka z dolního náměstí v Dačicích.

3. zasedání zastupitelů po volbách 2006

22. března 2007 v 10:52 | dario |  Dačice
3. zasedání zastupitelů v Dačicích se konalo 21.3.2007 od 18h a skončilo nezvykle pozdě, až před ¾ na 11h noční. Zúčastnilo se ho 20 zastupitelů (z 21), omluven byl Michal Stehlík.

Jemnické podzemí je památkou

10. března 2007 v 18:06 | Třebíčský deník - 6.3.2007 |  Okolí
Jemničtí se mohou pochlubit svou 98. kulturní památkou. Ministerstvo kultury přiřklo titul podzemním prostorám kostela svatého Víta. Radnice neváhala a požádala o dotaci na jejich obnovu.
Prostory jsou součástí areálu bývalého františkánského kláštera, založeného v 50. letech 15. století. Klášter byl již kolem roku 1560 opuštěn a v druhé polovině 17. století zbořen. Kromě kostela a podzemních prostor se zachovala pouze část klenby křížové chodby a malý portál na severní fasádě kostela.
Starosta Miloslav Nevěčný věří, že kostel svatého Víta i jeho podzemní prostory rozšíří jemnickou nabídku atrakcí pro turisty. äUvažujeme, že už v letošním roce objekt zpřístupníme,ô konstatoval. Radní navíc plánují, že v letní turistické sezoně nabídne návštěvníkům i průvodce třeba z řad studentů. Dnešní vstup do podzemí se nachází těsně za kostelním kněžištěm. Vstup uzavírají dřevěná vrata.
(za)Pozvánka na muzejní čtvrtky - krajířovské Dačice

2. března 2007 v 19:07 | veritas |  Pozvánky
Pozvánka k návštěvě krajířovských Dačic
Je tomu právě 500 let od počátku přelomových změn, které Dačice učinily významným i výstavným městem. V dřívějších dobách existovaly jako neopevněné městečko, byť velmi starobylé a s pokusem o charakter města na přelomu 14. a 15. století, ve stínu záměrně založených měst v okolí. Dalo se předpokládat, že jako většina takových sídelních celků se ani Dačicím nepodaří tento handicap vyrovnat. Opak se však stal pravdou! Během podivuhodného 16.století se stalo něco neočekávaného. Po několika desetiletích všestranného rozvoje už nikdo nemohl být na pochybách, že město Dačice existuje a jeho význam daleko přesahuje pouze regionální rámec. Vývoj této proměny budeme společně sledovat v Městském muzeu (vždy ve čtvrtek 15.3., 29.3. a 12.4. v 18 hod.) v přednáškovém cyklu "Cesta Dačicemi 16.století". První setkání budeme věnovat nejstaršímu období a prvním náznakům změny ("Dačice před 500 lety"), druhé se bude zabývat centrální historickou epochou skutečného zrodu Dačic jako města ("Dačice mění svou tvář!) a konečně třetí připomene významné dozvuky proměny včetně rozšíření mětské zástavby ("Poslední vzepětí krajířovských Dačic"). Přednášky jsou koncipovány jako úvod do další diskuse při každé z nich. Budou doprovázeny názornými ukázkami týkajícími se zejména urbanistického vývoje v jednotlivých etapách. Nelze však přitom opomenout ani projevy vzrůstajícího sebevědomí města ve správních záležitostech a kultuře, ani osobnosti, které v té době významně propojily Dačice s životem v českých zemích obecně.

Větrné elektrárny ruší signál

2. března 2007 v 18:51 | Český šíp |  Různé
Větrníky připravily lidi o televizi
Hodice - Vrátit se ke knížkám. Nic jiného asi nezbude lidem v okolí Pavlova na Jihlavsku. Větrné elektrárny jim totiž ruší televizní signál.
Chcete sledovat ČT1 nebo ČT2 a bydlíte poblíž větrných elektráren v Pavlově na Jihlavsku? Máte smůlu. Na obrazovce bude jen zrnění. Takové problémy s příjmem televizního signálu mají obyvatelé Sedlejova, Hodic nebo Panenské Rozsíčky v katastru Pavlova. Na jeho území stojí stometrové stožáry s větrníky vyrábějícími elektřinu. Problém s výpadky signálu trvá od podzimu, kdy firma KV Venti zahájila jejich provoz.
"Než postavili vrtule, byl signál v pořádku, všechny čtyři programy jsme chytali bez problémů. Teď se signál ztrácí. Nedá se na to dívat," postěžoval si Šípu obyvatel Hodic Miroslav Tesař. Ten podal s některými dalšími lidmi z obce stížnost Českému telekomunikačnímu úřadu.
"Na území obcí jsme vloni v říjnu provedli šetření pro určení zdroje rušení signálu. Zjistili jsme velmi obtěžující degradaci kvality televizního signálu ČT1 a ČT2 v důsledku otáčejících se listů vrtulí větrných elektráren," potvrdila mluvčí ČTÚ Dana Marklíková.
Podle zástupců KV Venti, která větrníky vlastní, už firma začala problémy řešit. "Řekli, že se to pokusí vyřešit nějakou úpravou antény. Zatím to ale lepší není," dodal Tesař.
Jaroslav Šnajdr, Český šíp, ŠÍP, 10.2.2007