Únor 2007

Tip: Železnice v Dačicích

28. února 2007 v 23:43 | dario |  Intenet
Na stránkách http://para.unas.cz jsou jedinečné fotky a obrázky z archivu dačického výtvarníka Jiřího Albrechta.
Ilustrační foto z dačického nádraží 6.8.2006

Slavonice - Čistírna odpadních vod

28. února 2007 v 23:23 | ČRo-ČB |  Okolí
Výstavba čistíren odpadních vod působí obcím potíže
čro čb 24.02.2007 11:09
Slavonice intenzivně řeší problém s vybudováním čističky odpadních vod a hlavního kanalizačního sběrače. Největší překážkou ve vyřešení složité situace jsou přitom finanční prostředky. Město samo nemá na investici ve výši několika milionů korun zdroje. Největší nadějí je tak prozatím Evropská unie.
Slavonice doufají, že jejich část projektu v Evropská unie nakonec schválí. Město již totiž do samotných příprav vložilo více než půl milionu korun. Chybějící kanalizace a čistička navíc znemožňuje další bytovou výstavbu i rozvoj města. Pokud by tedy Evropská unie dotaci neschválila, bude město nuceno hledat jiné zdroje.
Také šumavské obce Stachy a Zdíkov uvažují o společné čistírně odpadních vod. Centrální čistírna by měla stát za osadou Zdíkovec v místě zvaném U staré elektrárny. První propočty hovoří o nákladech ve výši minimálně 100 milionů korun. Stachy a Zdíkov chtějí využít na výstavbu centrální čistírny odpadních vod peníze z Evropské unie.
Jak ale doplnil zdíkovský starosta Zdeněk Kantořík, varovné jsou názory některých odborníků, že velká čistírna několik kilometrů od zdrojů znečištění představuje provozní riziko. Investici do projektu centrální čistírny odpadních vod pro Zdíkov a Stachy je tedy podle starosty Kantoříka nutné dobře zvážit.
Zdroj: rozhlas.cz
Foto: Slavonice 17.10.2006

Slavonice - UNESCO přitvrdilo vůči Česku

28. února 2007 v 23:19 | lidovky.cz |  Různé
Praha 12. února 2007 | 9:33 Českou republiku čekají velké problémy se zápisy dalších památek na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO. V mezinárodní konkurenci má už zapsaných památek příliš mnoho a v cizině tak sledují jakékoli jejich potíže.
Cizinci se v konkurenčním "památkovém boji" zajímají i o pražské mrakodrapy a divadelní točnu v Českém Krumlově. "Problémy s novými zápisy máme zcela regulérně už nyní. Typickým příkladem je to, že neuspěly renesanční domy ve Slavonicích," přiznává vrchní ředitel sekce kulturního dědictví ministerstva kultury Zdeněk Novák.
Nominaci Slavonic vloni stát na poslední chvíli stáhl, takže se mohou o poctu znovu ucházet. Nové jednání čeká i třeboňskou rybniční soustavu, kde komisaři doporučili rozšíření nominace. A tím také další odklad. Nyní boj o zápis svádějí další dvě místa: ruční papírna ve Velkých Losinách a s ročním odstupem lázeňské město Luhačovice. "Podklady pro ně jsou připraveny, běží rozhodovací řízení. A to je věc jakési památkové diplomacie, každé slovo hraje svou roli," nechce nijak spekulovat Michal Beneš, který jako státní garant stál u většiny zápisů dvanácti tuzemských památek na seznam UNESCO.
Celý článek na: lidovky.cz
Foto: Slavonice 5.10.2006

2. zasedání zastupitelů po volbách 2006

28. února 2007 v 23:15 | dario |  Dačice
2. zz se konalo 20.12.2006 a zúčastnilo se ho 20 zastupitelů. Fabešová byla omluvena.
Na začátku vystoupil zastupitel Fabeš s návrhem změny jednacího řádu, v následném hlasování bylo 12 proti a 8 pro. Tajemník Městského úřadu, ale v předchozí diskusi řekl, že se nezaznamenávají hlasování jednotlivých zastupitelů, ale můžou se zaznamenávat na vlastní žádost zastupitele.
Starosta Hájek informoval o činnosti rady, mj. řekl, od 1.1.2007 je město Dačice plátcem DPH; územní plán pro nás vytvoří Urbanistické středisko Brno (myslím, že dělali i územní plány Slavonic, Kunžaku, aj.)
Zastupitel Fabeš chtěl vědět, jaké odměny berou zástupci města v různých organizacích nebo firmách s podílem města. Místostarosta Habr odpověděl, že si to přesně nepamatuje, ale ve firmě .A.S.A. je to asi 8-10 tis. Kč a Teplospol 2 tis. Kč. Ale že od roku 2007 se žádné odměny již brát nebudou.
Zastupitel Antonů se ptal, jak to bude dále s informacemi o dačické nemocnici? V minulém volebním období platilo, že jednou za čtvrt roku bude na zasedání aktuální informace z nemocnice.

1. zasedání zastupitelů po volbách 2006

28. února 2007 v 23:09 | dario |  Dačice
1. zasedání zastupitelů bylo 2.11.2006 a zúčastnilo se ho 20 nově zvolených zastupitelů. 21. zvolený zastupitel Blaha odstoupil a na jeho místo postoupil 1. náhradník Točík. Po přehrání státní hymny se funkce předsedajícího ujal předlistopadový předseda MěNV a současný nejstarší zastupitel Coufal. Zastupitelé složili slib (viz video). Na starostu byli nominováni Hájek a Fabešová, 13ti hlasy byl zvolen dosavadní starosta Hájek. Místostarostou byl také 13ti hlasy zvolen dosavadní místostarosta Habr. Novými radními byli zvoleni 14ti hlasy Stoupenec a Tůma, 12ti hlasy Bisová, Kamír a Jelínek.
Nové zastupitelstvo mimo jiné schválilo nový Jednací řád, který se trochu liší od naposledy používaného. Proti čemuž vystoupil zastupitel Fabeš a poukázal na 5ti minutový limit možnosti dotazování občanů. Na to mu odpověděl zastupitel Kotyza , který bere 5 minut jako pojistku. V minulém volebním období se s tímto časem experimentovalo od 2 x 5 minut na minimálně 2 téma až po neomezený prostor pro dotazy občanů. Jednací řád byl poté schválen opět s 2 x 5ti minutami, 20ti hlasy, zdržel se zastupitel Fabeš.
Na závěr zastupitelé projednali ještě rozpočtové opatření, kvůli dotaci 4,3 mil. Kč na nové byty, které se staví u pečovatelského domu nad autobusovým nádražím.