Sborové výstavy

10. prosince 2006 v 22:03 | Petr Melmuk |  evangnet
Tři zajímavé výstavy v prostorách našich sborů na jihu Vysočiny
Na sklonku letošního léta a počátkem podzimu se mohla i širší veřejnost při různých příležitostech seznámit s několika obecně obohacujícími informacemi.
Nejprve na konci srpna (25.-27.8.) se konala v Telči ekumenická akce "Křesťanské léto". Šlo o spolupráci CASD, ČCE, Římskokatolické církve a Společenství křesťanů v Telči. K programu patřily kromě nabídek bohoslužebných shromáždění zejména hudební produkce (varhanní koncert,jazz-rocková skupina, muzikál). Přitom posloužil v našem kostele sv. Ducha v Telči i Komorní sbor Velká Lhota, který před téměř zaplněným kostelem zazpíval řadu spirituálů.Účastníci měli příležitost vidět některé filmy Ingmara Bergmana, konalo se sportovní odpoledne pro děti a byla nabídnuta také možnost výletu na Javořici k tradičnímu setkání u Studánky Páně.V rámci celé akce mohli zájemci shlédnout v kostele sv.Ducha také výstavu "Země, kde žil Ježíš". Tato výstava přiblížila "zemi zaslíbenou" v historickém ohlédnutí i současném pohledu včetně varujícího mementa připomínky šoa v Jad Vašem. Návštěvníci měli možnost ověřit si své právě získané poznatky v následném testu.

Na stejném místě, v kostele sv.Ducha, se konala 28. října vernisáž výstavy mapující nevšední dějiny této významné stavby památkově chráněného města. Původní emporový kostel totiž přiléhal v místě nejstaršího osídlení Telče k pozdně románské strážní věži, kde bylo sídlo královského správce. Na konci 15.stol., před 520 lety, byl kostel změněn gotickou přístavbou apsidy a sloužil potom různým církevním bratrstvům. Na konci 18.stol. byl odsvěcen, proměnil se na několik desetiletí na skladiště a potom až do konce 1.světové války v něm působilo městské divadlo. Budovu nejprve pronajala a pak koupila tehdejší kazatelská stanice velkolhoteckého sboru v Telči. Po důkladně provedené rekonstrukci stavby, v r. 1923, byl kostel slavnostně odevzdán účelu, jemuž slouží dodnes. Za hudebního doprovodu ředitele ZUŠ v Telči L. Zadiny (který v kostele již několik let pravidelně vystupuje v září v Den otevřených dveří památek) byly v přednášce doc. PhDr.E. Melmukové podrobněji osvětleny historické souvislosti.
Není bez zajímavosti připomenout, že právě před rokem, rovněž 28. října, byla slavnostně odhalena také deska označující náš sborový dům na náměstí Zachariáše z Hradce č.21 v Telči jako sborový dům Beneše Optáta z Telče, jazykovědce a překladatele Nového zákona v 16.století. Beneš Optát, působící v 1.pol. 16.stol., byl osobností přesahující svým významem regionální rámec. Byl duchovním církve podobojí, ale ví se i o jeho vztazích s Jednotou bratrskou a s představiteli reformace v zahraničí. Vážil si ho i Jan Blahoslav, významný člen Jednoty bratrské, který při svém překladu Nového zákona dobře věděl i o překladu Optátovu, pořízeném nikoli na základě Vulgáty, ale podle překladu Erasma Rotterdamského z původního jazyka. Beneši Optátovi se mj. podařilo publikovat i zjištění, že slovo křesťan je v českém jazyku (na rozdíl od jazyků jiných) užíváno nepřesně. Za správné pokládal označení krystyán (od christianus), t.j. ten, který se odvozuje od Krista, nikoli od křtu.
V období mezi těmito dvěma telčskými výstavami byla v září ve Velké Lhotě u Dačic na tzv. dolní faře vytvořena příležitostná expozice "Cesta Evropou s Konferencí evropských protestantských muzeí" .Na 16 panelech byla připomenuta místa konání Konferencí od r. 1991, a to: 1991: Torre Pellice (Itálie); 1992: Pranles/Ardeche (Francie); 1993: Berlín (/Německo); 1994: Mialet (Francie); 1995: Canterburry (Anglie); 1996: La Rochelle (Francie); 1997: Bretten a Schönenberg (Německo); 1998: Orthez/Béarn (Francie); 1999: Debrecen (Maďarsko); 2000: Ferrieres,Castres,Mazamet (Francie); 2001: Velká Lhota a Telč (Česká republika); 2002: Noyon (Francie); 2003: Wittenberg (Německo); 2004: Carla Bayle (Francie); 2005: Ženeva (Švýcarsko); 2006: Waldersbach (Francie). Konference evropských protestantských muzeí vycházejí ze zkušeností francouzské reformované církve a postupně se rozšiřují do dalších evropských zemí. Česká republika byla takto začleněna do evropských struktur zcela přirozeně dávno před oficiálním vstupem ČR do EU. Smyslem této velmi plodné spolupráce je být v různých zemích zdrojem informací o existenci protestantských církví a podnětem nevtíravé a podstatné evangelizace.
Výstavu si mohli prohlédnout mj. i mnozí účastníci letošního seniorátního setkání všech generací ve Velké Lhotě, jimž ji takto můžeme připomenout. Výstava vhodně doplňovala poznatky ze stálé expozice v horním velkolhoteckém kostele, a také videoprogram, připravený již dříve, v r. 2001 pro mezinárodní Konferenci v Telči a Velké Lhotě, který obětavě a pro velký zájem opakovaně promítal v ekumenické spolupráci manžel naší presbyterky D.Kameníkové.
Při všech těchto akcích jsme si mohli znovu uvědomit, jak důležité je nenechat si své poznatky pouze pro sebe, ale sloužit jimi ve svém okolí.
FS ČCE v Telči
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama