Objektivita radničních listů

13. prosince 2006 v 21:57 | ČTK |  Různé
Radniční listy jsou neobjektivní, tvrdí občanské sdružení
13.12.2006 09:19:07 ČTK - Alexandra Malachovská mkv, (msl)
Periodika,která vydávají české obce, města a kraje, mají podle zjištění občanského sdružení Oživení často problém s objektivitou a bývají cenzurována. Průzkum, na kterém se podílela i organizace Iuridicum Remedium, také podle autorů ukázal, že dvě třetiny vydavatelů radničních listů a podobných tiskovin vůbec nepřipouštějí polemiku.
"Radniční média jsou neobjektivní. Redakční rady a redakce jsou závislé na vedení radnice, která diktuje, co se v regionálních listech vydávaných samosprávami objeví," řekla ČTK manažerka projektu Radniční listy bez cenzury Lenka Petráková.
Podle průzkumu, který se uskutečnil v dubnu až říjnu letošního roku, je prakticky nemožné najít na stránkách těchto listů jiné názory, než je stanovisko vedení obce či kraje. Analýze byla podrobena periodika dvanácti krajů, jejichž podoba je dostupná na webových stránkách.Průzkum sledoval přes sto samospráv. Znepokojivá situace podle autorů projektu platí v celé zemi.
"Přítomnost alternativních názorů, které v obcích i v krajích nepochybně existují a jsou projevovány často v zastupitelstvech, se v periodikách vůbec neobjevují. Jiným názorům než oficiálním jsou vyčleněna necelá třiprocenta plochy věnované politice. Je to mimořádně alarmující číslo," řekl ČTK Oldřich Kužílek ze sdružení Otevřená společnost.

Upozornil, že pro tato periodika je příznačná nadměrná prezentace starosty, primátora nebo hejtmana. Jejich snímky mnohdy tvoří převážnou část tiskových materiálů."Občan má právo se dozvědět, že na jednání byla kontroverzní polemika.Poskytovány jsou ale pouze údaje, které vyhovují určitému názorovému proudu," uvedl Kužílek. Upozornil, že na vydávání listů se vynakládají veřejné prostředky.
Občan se podle protagonistů projektů z radničních periodik prakticky nedozví, jaké jsou názory a návrhy opozice a nenajde tam polemiku o připravovaných návrzích. "Získaná data hovoří o jevu, který je třeba nazvat informační totalita na úrovni periodik měst a obcí v České republice," řekl Kužílek.
Autoři kritických příspěvků podle něj mnohdy nedostanou příležitost."Obávají se zveřejnit něco, co je pravdivé, ale kritické. Konzultují to s vedením a podlehnou příkazům a zákazům. Bojí se také sankcí a dopadů na svou osobní kariéru," uvedl. Připustil, že redaktoři radničních listů mnohdy mají chabé právní povědomí a zpravidla se zákazům nijak nebrání.
Hodnotícím kritériem plurality politického obsahu periodika byl Index různosti názorů (IRON), který představoval poměr politických sdělení k informacím odlišného názoru. Nejhůř dopadly noviny Ústí nad Labem, jež obsahovaly největší množství fotografií starosty a proradničních sdělení.
Na neobjektivnost radničních listů si již v minulosti stěžovali v řadě měst či krajů zástupci opozice. Nejčastěji jsou tyto hlasy slyšet v předvolebním období, kdy opozice upozorňuje na pokusy využít periodikav kampani.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama