Městská periodika

3. prosince 2006 v 21:56 | MF DNES |  Různé
Ve zpravodajích měst chybí hlasy opozice
Jižní Čechy - Městská periodika v Jihočeském kraji podle průzkumu občanského sdružení Otevřená společnost nepřipouštějí jiná stanoviska než radniční, ani diskusi. Přitom městské zpravodaje mají sloužit k prezentaci názorového spektra pro obyvatele měst nikoli k prezentaci politických stran.
Občanské sdružení prozkoumalo před letošními komunálními volbami sto městských webů po celé zemi, našli na nich 58 radničních zpravodajů a prostudovali 1630 tiskových stran. Zjišťovalo, kolik městských a krajských listů zavání cenzurou. Všechna čtyři sledovaná periodika na jihu Čech totálně propadla. Neobstály Jihočeské noviny Jihočeského kraje, zpravodaje Jindřichova Hradce, Českého Krumlova ani Slavonické novinky.

"Zkoumali jsme vždy dvě čísla z počátku roku 2006. Žádný ze čtyř zpravodajů z Jihočeského kraje neměl ani ťuk nějakého alternativního, neradničního názoru. A alternativní nemusí být jen kritický nebo zuřivě hádavý," vysvětlil poradce pro otevřenost veřejné správy ze sdružení Oldřich Kužílek.
Háček je v tom, že všechny městské a krajské zpravodaje platí daňoví poplatníci. Z jejich kapes ročně touto cestou odteče okolo půl miliardy korun. "Jde o brutální cenzuru, či dokonce informační totalitu. Tato média jsou masivně zneužívána k propagaci pouze jedné části názorů a řešení," je přesvědčen Kužílek.
Starostové měst i hejtman Jihočeského kraje se podezření z cenzury důrazně brání. Většina z nich argumentuje tím, že opozice nemá zájem do zpravodajů psát.
"Cenzura? To naprosto odmítám. Nikdy se nestalo, že bychom nedali opozičnímu příspěvku prostor, nikdy nikdo žádný takový uveřejnit nechtěl. Náš zpravodaj je spíše kulturní, u nás nejsou kontroverzní témata. Pokud by někdo z opozice chtěl, ten prostor má," reagoval starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek. Politolog Josef Dolista míní, že i přesto by se ve zpravodajích měly vyskytnout všechny názorové tendence a ne pouze hlasy těch, kteří mají na radnicích většinu. "Určitě to spravedlivé není. Když chceme objektivně informovat obyvatele, měly by zaznít i ostatní názory a člověk si udělá názor sám," soudí Dolista. To, že v krumlovském zpravodaji nevycházely jiné než radniční názory, si bývalý starosta František Mikeš vysvětluje tím, že nebylo moc co kritizovat. Každý prý mohl názor uplatnit. Ovšem podle současné místostarostky Dany Kuchtové však například nezávislí, kteří kritizovali přestavbu autobusového nádraží, neměli ve zpravodaji možnost svůj názor projevit.
"Radniční zpravodaje nepodávají objektivní informace, jsou nástrojem moci a tento průzkum to jen potvrdil," řekla Kuchtová.
V novinách kraje se politické otázky neřeší
Otevřená společnost hodnotila listy tak, že pominula kulturní pozvánky či neutrální nepolitické informace. V ploše textů, které byly politické, pak zkoumala poměr odlišných názorů. Ve zpravodajích v celé zemi se polemické postřehy vyskytly jen v necelé třetině periodik.
Ostatních 70 procent listů žádný jiný názor, než má radnice, nepřipouští. Celkově zpravodaje věnují opozici dvě procenta plochy. V Jihočeském kraji ze čtyř monitorovaných žádnou.
Jihočeský hejtman Jan Zahradník ovšem uvedl, že nezaznamenal zájem nějaké názory tlumočit. Jihočeské noviny se podle něj věnují věcným problémům a neprobíhá v nich politický boj. Tvrdí, že názory necenzurují. "My se zaměřujeme na praktickou stránku a řešení témat, která jsou pro rozvoj kraje důležitá, jako rozpočet, doprava nebo sociální věci," řekl hejtman.
Bývalý starosta Slavonic Josef Urban prohlásil, že do obsahu zpravodaje radnice vůbec nemluví. Redaktor Slavonických novinek Čestmír Palán doplnil, že zpravodaj je otevřený všem. Sám vyzýval obyvatele, aby posílali příspěvky, ale nic nepřišlo.
"Kolikrát mám problém ty čtyři stránky naplnit, opozice zájem neprojevuje. Tiskneme názory radnice, občas napíše pan starosta úvodník, ale politická část je obsažena hrozně málo, spíše se vyskytují společenské věci," tvrdí Palán.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy
Autor: VÁCLAV KOBLENC
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama