nový Jemnický starosta

21. listopadu 2006 v 21:46 | Třebíčský deník |  Okolí
Třebíčský deník - 20.11.2006
Jemnice - Novým starostou Jemnice byl zvolený Miloslav Nevěčný ( ODS). Nahradil Milana Havlíčka ( KSČM). Svůj pohled na město nastínil v následném rozhovoru.
Pracoval jste šest let jako tajemník radnice, byl jste vždy v zastupitelstvu. Problematiku města dobře znáte.
Je to malé město se vším všudy. Jak se říká, lidé si tady vidí až do kuchyně. Musím přiznat, že mladou generaci už tolik neznám. Netajím, že mám k Jemnici velmi kladný vztah.
Centrum Jemnice patří k velice klidným místům. Dá se to změnit?
Město určité velikosti nemůže mít všechno. Na náměstí je základní škola, další aktivity jsou roztroušené po okrajových částech města. Společenský život se soustředí spíš na průjezdnou komunikaci od Moravských Budějovic. Tam jsou otevřené obchody, tělocvična, kulturní zařízení, kuželna a další.

Někteří obyvatelé si stěžují na nedostatek služeb, například pěkných restauračních zařízení.
Kdybych měl začít u sebe, nejsem typ zákazníka, na kterých by hospodský zbohatnul. Zajdu tam jen příležitostně. Když chce podnikatel v Jemnici vytvořit pěkné, třeba i nekuřácké prostředí, není to ziskové. Musí se zkrátka nabalit skupina takzvaných štamgastů, kteří provoz udržují. S tím se nedá nic dělat. I to je problém malého města, že se provozovny nemají šanci vyprofilovat.
Město má v majetku zámek. Minulé vedení radnice se přiklánělo k prodeji, část obyvatel je proti.
Veřejnost je opravdu rozdělená do dvou skupin. Nevím, jak jsou veliké, ale zřejmě jsou přibližně ve stejné síle. Jedna bere zámek jako velikou zátěž pro město a chce ho prodat. Druhá by raději chtěla zámek ponechat v majetku města, nebo aby mělo vliv na jeho chod. Obojí má svoji logiku. Zámek je na možnosti Jemnice veliká budova a pro její rozpočet velké sousto. Musím upozornit, že armáda zámek neopustila ve zcela zdevastovaném stavu. Pochopitelně ho přizpůsobila svým zájmům. Opravila ale střechu a udržovala fasádu. Z vnější strany objekt jako zdevastovaný nevypadal. Vnitřní prostory ale samozřejmě rekonstrukci potřebují. Zámek se pak stal velikou zálibou bývalého starosty Jiřího Třísky ( Koalice ODS, KDU- ČSL). Obrovský kus práce vykonal, když dokázal zmapovat, kde je jeho mobiliář. Soustředit ho ale zpět nemá smysl. Není ho kam uložit. Město do rekonstrukce část peněz investovalo, využilo i dotace. Jsou tam zavedené inženýrské sítě. Upravilo se i okolí. Předchozí vedení radnice ale záměr změnilo. Nemělo zájem do objektu nadále investovat. Osm let se budova pouze udržovala. To je veliká prodleva. Kdyby se pokračovalo počáteční cestou, mohla se už část zámku zpřístupnit veřejnosti nebo i jinak využít. Samozřejmě, že se objekt nedal opravit najednou. Odhadovaná výše peněz se pohybuje okolo sto milionů korun. Minulé zastupitelstvo odhlasovalo záměr prodeje. Osobně si myslím, že by se obnovené zastupitelstvo mělo k problému vrátit. Vždyť v radě jsou kromě mě zcela noví lidé. Zámek je dominanta a diskuzi o jeho budoucnosti by si zasloužil. Nejsem kategoricky proti prodeji, ale až po pečlivém zvážení, za jakých okolností se uskuteční.
Souhlasíte s prodejem budov v parku firmě, která provozuje psychiatrickou léčebnu?
Kdyby se jednalo o budovy stojící samostatně, nebyl by to problém. Ale ony navazují na další okolí, na park. Proto není prodej šťastný. Dá se najít jiné řešení vhodné pro oba subjekty.
Chcete v Jemnici léčebnu zachovat?
To určitě. Má tradici, není důvod, proč se jí zbavit. Někde se ty lidi přece léčit musí.
Od ministerstva obrany město získalo objekt bývalého autoparku. Jak vidíte jeho využití?
Územním plánu počítá s vytvořením průmyslové zóny. Bohužel, předávání tohoto majetku armády městu trvalo dlouho. Mohly za to restituční nároky majitelů pozemků. Někteří přijali náhradu, jiní ji odmítli. Problémy s tím jsou i nyní. Věřím ale, že se vše vyřeší.
ANTONÍN ZVĚŘINA
KDO JE MILOSLAV NEVĚČNÝ
Miloslav Nevěčný se narodil 9. června 1956 v Dačicích, ale stejně jako jeho rodiče a prarodiče je spjatý s Jemnicí. Je ženatý, má dvě studující děti. Bydlí v rodinném domku, který postavil s rodinou. Studoval gymnázium v Moravských Budějovicích Vysoké učení technické v Brně. Po vojně pracoval v podniku Praga v Dačicích a v učilišti. Po revoluci byl šest let tajemníkem městského úřadu. Následně působil jako osoba výdělečně činná. Jeho koníčkem je technika ve všech oblastech, motorismus a rekreační sport.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama