Dačice - evangelické dějiny

22. listopadu 2006 v 22:29 | dario |  evangnet
Dačice byly v 16. stol. sídlem druhého nejvýznamnějšího sboru Jednoty bratrské na jihozápadní Moravě (vedle Třebíče). Vrchnost (Krajířové z Krajku) byla v té době Bratřím příznivě nakloněna a umožnila jim postupně získat místo pro hřbitov (dne 28.9.1507 potvrzuje Jindřich z Krajku darování pole pro bratrský hřbitov), 24.8.1528 jim daruje dům, známý jako Bratrský sbor. Tento byl koupen od Jiříka Mausa. Později v roce 1554 získávají zahradu a roku 1570 pole. A konečně získávají tzv. "dům škrchovský" za farním kostelem, později zvaný pikartská fara.

Hřbitov byl pohřebištěm bratrské a evangelické šlechty z okolí a sloužil až do třicetileté války. Pak byl nepoužíván až do doby velkého moru r. 1680, kdy byl pro nemocné a umírající zřízen lazaret na severním okraji města. Oběti moru byly pochovány na bývalém bratrském hřbitově, kde byla koncem 17. stol. postavena i kaple sv Rocha a sv. Šebestiána a hřbitova se pak začalo používat jako městského. Většina starých bratrských náhrobků byla později vestavěna do západní zdi hřbitova.
Bratrský dům byl rozsáhlé, víceúčelové stavení s dřevenou věží a dvěma zvony. Oba měli nápisy a to: Slovo Páně zůstává na věky, slité jest z poručení Václava Netoliczky 1568. Menší zvon měl nápis: Ve jménu Božím počínám, ode mne Honze Neipaura jest 1568 tento zvonec slýván. Verbum Domini manet in seternum. Oba byly po zrušení bratrského sboru umístěny c sakristii farního (v 16. stol. církve podobojí, po bitvě na Bílé hoře katolického) kostela sv. Vavřince, odkud je roku 1674 hrabě František Antonín Berka odkoupil a daroval nově založenému františkánskému klášteru. Dům sám byl pak přestavěn a koncem 18. stol. byla zde na jeho místě postavena římsko-katolická fara.
Skrchovský dům stál mezi domy Jana Bílka a Melichara malíře na západní straně bratrských pozemků, zahrady a několika polí. Byl to dům o jednom poschodí, 30 kroků dlouhý, s trámovým stropem, v němž byl byt kazatele i některých jiných pracovníků sboru. V roce 1834 byl tento dům jako poslední z dačických bratrských památek zbořen.
Potomci dačických Bratří se stáhli dále do hor, kde se spolu s ostatními tajnými evangelíky shromažďovali např. v komorách obytných stavení (např. v Šachu čp.6) nebo i v bývalém společném (tzv. majestátním - dle Majestátu císaře Rudolfa z roku 1609) evangelickém kostelíku sv. Ducha mezi Radlicemi a Šachem.
Po Tolerančním patentu vytvořili v roce 1782 zbylí evangelíci včetně potomků dačického sboru Jednoty bratrské toleranční sbor ve Velké Lhotě u Dačic. Jeho původní modlitebna byla prostá, bez věže. Její základ je zachován v dnesšním tzv. dolním kostele.
Dnešní sbor ČCE v Telči včetně kazatelské stanice v Dačicích byl zpočátku součástí velkolhoteckého sboru. Kruh staletého putování se opět uzavřel.
Bratrští kazatelé v Dačicích:
Jiří Lenešický
Jan malý Dačický
Jiří Ujec, člen Úzké rady Jednoty bratrské od r. 1550
Havel Dřevínek, člen Úzké rady Jednoty bratrské od r. 1553, autor 18ti písní v Kancionálu šamotulském
Václav Bílý
Jan Dědek
Jan Cedron
Tobiáš Berounský
Václav Beránek
Jan Gerson, též spisovatel a překladatel
Kazatelé Jednoty bratrské původem z Dačic:
Jiřík Dačický - Uherský Brod 16. stol.
Matouš, zvaný Strejc - Strážnice 16. stol.
Tobiáš Dačický - Hradec Králové? 16. stol.
Izaiáš Dačický - Buchlovice 17. stol.
Samuel Dačický - Strážnice 17. stol.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bistřický Bistřický | E-mail | 16. dubna 2007 v 15:12 | Reagovat

Něco poznámek:

1.Někteří Krajířové byli více než příznivci, ale přímo členy Jednoty.To se netýká jen Johanky (podle ní se jmenovala jedna větev Jednoty Johanniani)a  Konráda (zastával se Jednoty před Ferdinandem I.), ale zřejmě i Jindřicha a dalších členů moravské větve Krajířů, dokonce i Anny,sestry Oldřicha Krajíře, který byl katolík. Anna byla vdána za Jana Šemberu z Boskovic a její stejnojmennou dceru před Bílou Horou dost drsně nutil k přestupu její manžel místodržitel Karel z Liechtenštejna, sám původně Bratr.Jindřich Krajíř zřejmě přijal na své panství jinde pronásledované souvěrce.Muselo se tak stát už před rokem 1507, kdy získali pozemek na hřbitov.

2. Zřízení tzv. pikartské fary časově náleží do současné doby nebo doby jen o málo mladší. První písemná zpráva o ní z r. 1526 hovoří o přidělení dvořiště (pozemku), které k ní přilehá. Musela už tedy v tu dobu stát. Poněvadž byla zbořena r.1834, je půdorysně zachycena na plánu stabilního katastru z r. 1829.

3. Původní majitel objektu, který předcházel bratrskému sboru, se jnemoval Rauš, ne Maus.

4. V seznamu významných členů dačické bratrské komunity chybí Jiřík Starý,Jan Cedron je v bratrském nekrologiu jmenován jako Jan Cedrova. Toto vše je uvedeno v Dějinách Dačic z r. 2002 na str. 110-112 a něco také na příslušných místech Beringera-Janouška, kteří nemohli znát bratrský materiál z Polska, vydaný v letech 1983-85 Fr. Spurným a Met. Zemkem v časopise Jižní Morava.

2 Bistřický Bistřický | E-mail | 1. května 2007 v 9:42 | Reagovat

Ještě jedna poznámka: Do evangelických dějin, pokud se nemýlím, patří nejen osudy Českých bratří, ale i jiných nekatolických náboženských uskupení. V Dačicích to jsou utrakvisté, kteří ovládali zdejší faru, školu, hřbitov kolem kostela sv. Vavřince, literátské bratrstvo s jejich  graduálem a zřejmě také městskou samosprávu. Bohužel nevíme,jaký byl vzájemný vztah mezi většinovými utrakvisty a bratrskou menšinou. Jestliže bratrská komunita obývala territoriálně vymezené území a zřídila si vlastní hřbitov, faru a sbor, nebyl asi tento vztah zcela ideální. Katolíci, až na z Italie pocházející Kapetovu rodinu, tu před Bílou Horou asi žádní nebyli.Utrakvistická komunita v Dačicích vznikla nepochybně za husitských časů a měla i podporu vrchnosti. Anna z Hradce měla za manžela vůdce husitské strany před Jiříkem zPoděbrad Hynka Ptáčka z Pirkštejna. JB

3 beach bridesmaid dresses beach bridesmaid dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 12:25 | Reagovat

Q. When is a car not a car?
http://www.threedress.com/

4 black cocktail dresses black cocktail dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 4:42 | Reagovat

A. She couldn't control her pupils!
http://www.caredresses.org/wedding-dresses-strapless-wedding-dresses.html

5 Avito321Kr Avito321Kr | E-mail | 29. září 2017 v 2:35 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Мое почтение, дорогие друзья!</b>

Готовы предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

продать ооо с нулевым балансом на авито
как создавать несколько аккаунтов на авито с
как подать объявления на авито если номер привязан к другому аккаунту
как удалить акк авито
номер подтверждён в аккаунте авито

6 SlavaTwf SlavaTwf | 6. října 2017 v 1:54 | Reagovat

Oh Heavens. I don't know what to do as I have a lot of of work to do next week semester. Plus the university exams are coming, it will be a hell. I am already freaking out maybe I should <a href=http://firmgains.com/drugs/what-is-ambience>this</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama