Listopad 2006

Betlémská hvězda

22. listopadu 2006 v 22:37 | dario |  Pozvánky
Betlémská hvězda
V pátek 15. 12. od 17. hodin se bude konat
ve sborovém domě Beneše Optáta z Telče na náměstí Zachariáše z Hradce č. 21
přednáška Rostislava Rajchla
s názornými ukázkami a možností diskuse na téma
Betlémská hvězda.
Zájemci z řad širší veřejnosti jsou srdečně zváni!
Farní sbor ČCE v Telči

Dačice - evangelické dějiny

22. listopadu 2006 v 22:29 | dario |  evangnet
Dačice byly v 16. stol. sídlem druhého nejvýznamnějšího sboru Jednoty bratrské na jihozápadní Moravě (vedle Třebíče). Vrchnost (Krajířové z Krajku) byla v té době Bratřím příznivě nakloněna a umožnila jim postupně získat místo pro hřbitov (dne 28.9.1507 potvrzuje Jindřich z Krajku darování pole pro bratrský hřbitov), 24.8.1528 jim daruje dům, známý jako Bratrský sbor. Tento byl koupen od Jiříka Mausa. Později v roce 1554 získávají zahradu a roku 1570 pole. A konečně získávají tzv. "dům škrchovský" za farním kostelem, později zvaný pikartská fara.

nový Jemnický starosta

21. listopadu 2006 v 21:46 | Třebíčský deník |  Okolí
Třebíčský deník - 20.11.2006
Jemnice - Novým starostou Jemnice byl zvolený Miloslav Nevěčný ( ODS). Nahradil Milana Havlíčka ( KSČM). Svůj pohled na město nastínil v následném rozhovoru.
Pracoval jste šest let jako tajemník radnice, byl jste vždy v zastupitelstvu. Problematiku města dobře znáte.
Je to malé město se vším všudy. Jak se říká, lidé si tady vidí až do kuchyně. Musím přiznat, že mladou generaci už tolik neznám. Netajím, že mám k Jemnici velmi kladný vztah.
Centrum Jemnice patří k velice klidným místům. Dá se to změnit?
Město určité velikosti nemůže mít všechno. Na náměstí je základní škola, další aktivity jsou roztroušené po okrajových částech města. Společenský život se soustředí spíš na průjezdnou komunikaci od Moravských Budějovic. Tam jsou otevřené obchody, tělocvična, kulturní zařízení, kuželna a další.

Nová Bystřice - archeologický výzkum

21. listopadu 2006 v 21:38 | Jindřichohradecký deník |  Okolí
Kostel vydává stará tajemství
Jindřichohradecký deník - 16.11.2006
Nová Bystřice - Cílem zjišťovacího archeologického výzkumu pracovníků Muzea Jindřichohradecka v kostele svatého Petra a Pavla v N. Bystřici je navázat na poznatky z muzejního výzkumu z let 1996 až 1997. Tehdy zde archeologové objevili pod hlavní lodí objektu základy 17,5 metru veliké kruhové stavby z románského období. Následné odborné analýzy podle archeologa muzea Vladislava Buriana potvrdily, že se jedná o kostel datovaný nejstarší zprávou z roku 1188.
"V současné době probíhá sondáž v prostoru presbytáře se záměrem nalézt základy původní románské apsidy (půlkruhový prostor přičleněný k hlavní budově - poz. autora) kostela," sdělil včera Burian.
Bádání archeologů. Tento týden pracovníci Muzea Jindřichohradecka zahájili zjišťovací archeologický výzkum v kostele svatého Petra a Pavla v Nové Bystřici. Kamennou dlažbu v presbytáři kostela odkrývají Tomáš Ferda a Tomáš Kadlec.

Zimní běžecké tratě

21. listopadu 2006 v 21:33 | dario |  Okolí
Projekt sedmi měst a obcí v České Kanadě (Český Rudolec, Číměř, Člunek, Kunžak, Nová Bystřice, Slavonice a Staré Město pod Landštejnem), rozvíjí síť lyžařských běžeckých tras a služeb s nimi spojených. Zájemci si mohou Vybrat z dvanácti okruhů, z nichž některé navazují na běžecké stopy v Rakousku.
Podrobné informace najdou na zdarma distribuovaných mapách, informačních tabulích v terénu, webových stránkách obcí nebo i na mobilním kontaktu 721 424 675, jenž slouží celou sezonu jako informační i krizová linka.
Běžkařům se ale letos otevřou i nově připravované běžecké tratě okolo Studené, které navazují pro změnu na běžecké tratě okolo Javořice.

Prodej hrobky v Jemnici 2

13. listopadu 2006 v 22:11 | Třebíčský deník |  Okolí
Jemnice - Ze šlechtické hrobky by v Jemnici mohlo být místo pro pořádání koncertů vážné hudby. Jednání zájemce Ivana Chuma z Tábora s městem se však zkomplikovala.
"Zatím jsme nenašli společnou řeč," potvrdil včera Chum. Nepřijatelné pro něj je, že by napřed musel objekt ze svého opravit, a až pak by přešel do jeho vlastnictví.
Hrobky z konce minulého století se dobrovolně zřekli potomci šlechtického rodu Pallaviciniů.
Zastupitelé se už smlouvou o prodeji zabývali před volbami. Neodsouhlasili ji ale pro řadu nedostatků. Starosta Milan Havlíček včera předpokládal, že hrobka se dostane opět na program - zhruba na přelomu listopadu a prosince. O připomínkách Chuma se ještě bude diskutovat. "O jiném zájemci nevím," dodal Havlíček.
"Původní stavební sloh hodlám ctít, nemíním rušit vnější ani vnitřní vhled. Objekt ponechám i nadále jako kulturní památku," ujistil zájemce. Pokud hrobku koupí, čeká ho náročná oprava za miliony korun. Do objektu zatéká, chybí plot, takže dochází ke krádežím.
Pallaviciniové slíbili, že si převezou urny s ostatky předků do jiné rodinné hrobky v Maďarsku a za Jemnicí udělají tlustou čáru. "Jakmile jsme jim řekli, že jim nedáme ani sochy, ani kříž, přestali mít o urny a celou hrobku zájem," přiznal již dříve místostarosta Jemnice Antonín Finda.
MIROSLAVA ČERMÁKOVÁ, JAROSLAV PACLÍK
Třebíčský deník - 7.11.2006

Den válečných veteránů

12. listopadu 2006 v 0:51 | dario |  Dačice
Dnem válečných veteránů se připomíná uzavření příměří, jímž v roce 1918 skončila první světová válka. Ta jako vůbec první konflikt v dějinách zasáhla téměř celý svět. Bojovalo se ve třech světadílech a na všech mořích. Na bojištích zahynulo téměř deset milionů vojáků a asi dvakrát tolik civilistů.

Výsledky voleb v okolí

9. listopadu 2006 v 22:55 | Jindřichohradecký deník |  Okolí
Slavonice - starosta Luboš Kryzan (SNK SOS), místostarosta Jaromír Vítů (SNK SOS).
Studená - starosta Josef Rod (KSČM), místostarosta Jindřich Kejval (HNHRM).
Dešná - starosta Alois Adam (SNK), místostarosta Milan Svoboda (KSČM).
Český Rudolec - starosta Antonín Doležal (KSČM), místostarosta František Thüringer (KSČM).
Cizkrajov - starosta Vít Krušina (SNK Sdružení dobrovolných hasičů v Cizkrajově), místostarostka Erika Kelblerová (SNK Jsme tady doma).
Budeč - starosta Pavel Polák (KDU-ČSL).
Telč - starosta Roman Fabeš, místostarostka Hana Müllerová.
Nová Říše - starostka Dana Čírtková, místostarosta František Vácha.
Jemnice - starosta Miloslav Nevěčný (ODS), místostarosta Pavol Bátor (ČSSD).
Volfířov - starosta Ladislav Bartušek, místostarosta František Novák.
Zdroj: Jindřichohradedcký deník, Třebíčský deník, Jihlavský deník, www.denik.cz

teátr víti marčíka bude hrát ve slavonicích

7. listopadu 2006 v 7:38 | pozvánka |  Okolí
Na vědomost se dává, že v sobotu 11.11.2006 v 16:00 sehraje Teátr Víti Marčíka ve slavonickém kulturáku svoji novou pohádku o Popelce... Kdo nepřijde, bude litovat, protože tohle divadlo opravdu stojí za to vidět... vstupné je dobrovolné :)
Pokud předáte pozvánku na vědomost dále svým známým a přátelům, budou jistě vděčni za zprostředkování návštěvy tohoto představení :)

1. zasedání zastupitelů

2. listopadu 2006 v 23:50 | dario |  Dačice
Starostou města byl opět zvolen Rudolf Hájek a místostarostou Pavel Habr.
  • Noví radní jsou: (na fotce zleva)
Tůma Jaroslav, Bisová Jana, místostarosta Habr Pavel, starosta Hájek Rudolf, Jelínek Jan, Kamír Pavel, Stoupenec Richard
>>> společná fotka nových zastupitelů a video - slib zastupitelů >>>