Nejistota ve Studené

31. října 2006 v 20:23 | Jindřichohradecký deník |  Okolí
Starosta Studené má strach, že lidi z masny utečou
Jindřichohradecký deník - 30.10.2006
Studená - Ačkoli je obec jedním z akcionářů Masny Studená, která patří do skupiny Agrofert, rozhodování o budoucnosti masokombinátu nemá šanci ovlivnit. Na poslední mimořádné valné hromadě padl návrh skupiny Agrofert na prodej ztrátové masny. Souhlas se záměrem ještě musí padnout na další valné hromadě, aby se mohla vypsat soutěž. Vedení společnosti dopředu říká, že chce nastavit podmínky soutěže tak, aby provoz nepřišel do rukou spekulantů a provoz fungoval dál. Ani v případě, že by se prodej nepodařil, nechce výrobu zavřít a pravděpodobně by ještě do ztrátového podniku zainvestovalo.
"Na mimořádné valné hromadě jsem chtěl, aby se objevilo v zápise, že prosím o zachování jakékoliv výroby, aby se provoz neuzavřel, protože to by způsobilo velký sociální otřes. Navíc je s existencí výroby spojený i problém s naší čističkou odpadních vod," uvedl starosta Josef Rod.
Letos již byla z masny odříznutá výroba měkkých salámů a závod opustilo na devadesát lidí. Starosta má obavy, že by mohlo mít uzavření celého masokombinátu katastrofické následky.
"Pak by se i mohlo stát, že by lidé utekli za prací a prodali ve Studené byty. A ty by třeba skoupilo nějaké velké město a nastěhovalo k nám třeba nějakou hůře přizpůsobivou menšinu," říká Rod.
V současné době Masna Studená zaměstnává 340 lidí. Ročně zpracuje 6000 tun hovězího a 15 000 tun vepřového masa, vyprodukuje 8000 tun masných výrobků, 2800 tun konzerv a 9000 tun opracovaných výsekových mas a jateckých polotovarů. Loni dosáhla tržeb 1,5 miliardy korun. Na druhé straně loňská ztráta dosáhla 31,5 milionu korun, což je ale i odrazem situace s výkupními cenami suroviny a tlakem obchodních řetězců na co nejnižší výstupní ceny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama