Říjen 2006

Český Rudolec - Malá Hluboká

31. října 2006 v 20:32 | Jindřichohradecký deník |  Okolí
Malá Hluboká se dočká svého zmrtvýchvstání
Jindřichohradecký deník - 31.10.2006
Český Rudolec - Konečně dojde kdysi malebný zámek, právem zvaný Malá Hluboká, po desítkách let své rekonstrukce. Jeho nový majitel, pražská společnost Pragoprojekt, začal s přípravou rekonstrukce už na podzim 2004. Jelikož ale úřednický šiml opět "zabodoval", vydal stavební úřad Městského úřadu v Dačicích územní rozhodnutí až po roce.
V květnu letošního roku byly dokončeny průzkumné a projektové práce na projektu pro stavební povolení. To nabyde právní moci v listopadu tohoto roku. "Návrh projektu si naše obec prostudovala a jako účastník stavebního řízení s ním vyjádřila souhlas. Ze zámku má být čtyřhvězdičkový hotel a kongresové centrum se sportovním zázemím," řekl českorudolecký starosta František Thüringer.
Zedníci se zde mají dát do práce v červnu příštího roku. Hotel by měl začít fungovat od března 2009. "V okolí obce bývá někdy až osmnáctiprocentní nezaměstnanost, takže opravu zámku jsme jen a jen přivítali. Zvýší se tady cestovní ruch, místní lidé si budou moct přivydělat ubytovávacími nebo stravovacími službami, nebo třeba opravami kol a lyží. V našem okolí jsou totiž dobré podmínky pro lyžování," dodal starosta.
Stavební projekt obsahuje úplnou rekonstrukci zdevastované historické budovy. Počítá se například s vybudováním bytu pro správce, 40 dvoulůžkových pokojů, bazénu, hospodářské budovy, jezírky, restaurace a kuchyně či tenisových kurtů.
Novogotický zámek nechal postavit v 60. letech 19. století rytíř Angel z Picchioni podle vlastního návrhu na místě, kde stával renesanční, barokně upravený zámek. Ten ale zničil požár.
RŮŽENA VOSOLOVÁ

Nejistota ve Studené

31. října 2006 v 20:23 | Jindřichohradecký deník |  Okolí
Starosta Studené má strach, že lidi z masny utečou
Jindřichohradecký deník - 30.10.2006
Studená - Ačkoli je obec jedním z akcionářů Masny Studená, která patří do skupiny Agrofert, rozhodování o budoucnosti masokombinátu nemá šanci ovlivnit. Na poslední mimořádné valné hromadě padl návrh skupiny Agrofert na prodej ztrátové masny. Souhlas se záměrem ještě musí padnout na další valné hromadě, aby se mohla vypsat soutěž. Vedení společnosti dopředu říká, že chce nastavit podmínky soutěže tak, aby provoz nepřišel do rukou spekulantů a provoz fungoval dál. Ani v případě, že by se prodej nepodařil, nechce výrobu zavřít a pravděpodobně by ještě do ztrátového podniku zainvestovalo.
"Na mimořádné valné hromadě jsem chtěl, aby se objevilo v zápise, že prosím o zachování jakékoliv výroby, aby se provoz neuzavřel, protože to by způsobilo velký sociální otřes. Navíc je s existencí výroby spojený i problém s naší čističkou odpadních vod," uvedl starosta Josef Rod.
Letos již byla z masny odříznutá výroba měkkých salámů a závod opustilo na devadesát lidí. Starosta má obavy, že by mohlo mít uzavření celého masokombinátu katastrofické následky.
"Pak by se i mohlo stát, že by lidé utekli za prací a prodali ve Studené byty. A ty by třeba skoupilo nějaké velké město a nastěhovalo k nám třeba nějakou hůře přizpůsobivou menšinu," říká Rod.
V současné době Masna Studená zaměstnává 340 lidí. Ročně zpracuje 6000 tun hovězího a 15 000 tun vepřového masa, vyprodukuje 8000 tun masných výrobků, 2800 tun konzerv a 9000 tun opracovaných výsekových mas a jateckých polotovarů. Loni dosáhla tržeb 1,5 miliardy korun. Na druhé straně loňská ztráta dosáhla 31,5 milionu korun, což je ale i odrazem situace s výkupními cenami suroviny a tlakem obchodních řetězců na co nejnižší výstupní ceny.

Matěj Mikšíček

31. října 2006 v 15:51 | dario |  eRDe TV
Den v životě Matěje Mikšíčka v podání DS Tyl Dačice.
pokus eRDe TV ( regionální dačické TV ;-)

Prodám nemovitost. Zn.: Hrobku

30. října 2006 v 12:46 | tyden.cz |  Okolí
Postmoderní chata
Moravské městečko Jemnice se zbavuje hrobky šlechtického rodu Pallaviciniů. Hlavně z finančních důvodů, opravy by se prý přehouply vysoko přes milion korun. "Hrobku chceme prodat podnikateli z Tábora," odhaluje plán radnice starosta Jemnice Milan Havlíček. Prodej umělecky hodnotné hrobky ale pozdržely protesty muzejního spolku a veřejnosti. Přece jen v hrobce leží rakve s pozůstatky šlechticů a město chtělo hrobku prodat i s nebožtíky. Teď ale radní musejí pozměnit už přijaté usnesení a vyzvat potomky Pallaviciniů k převzetí ostatků. Pokud si ostatky neodvezou, město hroby exhumuje a mrtvé znovu pohřbí mimo hrobku. Starosta Havlíček věří, že prosincové zasedání zastupitelstva prodej schválí. Podnikatel z Tábora si už na koupi šlechtického mauzolea připravil 150 tisíc korun. A jak ji chce využít? "Pohřbít se tam nemíní. Hrobku chce používat výhradně k soukromým rekreačním účelům," prozrazuje starosta.
Umělec by řekl, že na trhu s hrobkami není nouze o postmoderní výjevy. Občan se ale musí pohoršit nad neetickým plánem necitlivého podnikatele.
Zdroj: tyden.cz (Týden č. 44/2006 - Ivan Motýl)

Masna Studená naprodej

26. října 2006 v 21:51 | čro čb |  Okolí
Masna Studená je prodej
čro čb 26.10.2006 12:58

Masokombinát Masna Studená zřejmě příští rok získá nového majitele. Skupina Agrofert Andreje Babiše, která je většinovým vlastníkem, plánuje podnik kvůli jeho ztrátovosti odprodat.
Podle šéfa divize masné výroby Agrofertu Petra Cingra o prodeji rozhodne valná hromada, která by se měla sejít ještě do konce letošního roku. V případě zajímavých nabídek doporučí hlavní akcionář skupina Agrofert podnik prodat. Pokud nabídky zajímavé nebudou přicházejí k úvahu alternativní scénáře, například navýšení základního jmění společnosti a další rozvoj výroby.
Masna Studená je už třetí rok ve ztrátě, která za loňský rok dosáhla 31,5 milionu korun. V podniku proto letos uzavřeli výrobu měkkých salámů a soustředili se na produkci masa a trvanlivých salámů. Z firmy od začátku roku odešlo dohodou přes 90 zaměstnanců.

Strmilov je už zase městem

26. října 2006 v 21:49 | Jindřichohradecký deník |  Okolí
Strmilov je už zase městem

Jindřichohradecký deník - 24.10.2006

Strmilov - Už 12 měst má Jindřichohradecko. Tím nejnovějším je Strmilov se 1400 obyvateli, který tak doplnil, jak už Jindřichohradecký deník informoval, dvojici Stráž nad Nežárkou - Deštná. Všechna tři města se tak mohou nazývat od 10. října.
"Naposledy jsme byli oficiálně městem ve 30. letech minulého století, kdy u nás žilo zhruba dva tisíce lidí. Tehdy měl Strmilov přiznána i různá práva - například varné pro výrobu piva nebo pro pořádání trhů," řekl včera strmilovský starosta Jaromír Krátký.
Až se nové zastupitelstvo dohodne na hrubých obrysech fungování města v příštích letech, začne strmilovská radnice plánovat i velkou slavnost k této historické události. "Už při slavnosti na půdě parlamentu mi říkal předseda poslanecké sněmovny, že se rád přijede na tu slávu podívat," dodal starosta města.