Červenec 2006

Česká republika stáhla kandidaturu Slavonic na seznam UNESCO

3. července 2006 v 21:53 | ČT24 |  Okolí
Paříž - Česká republika stáhla kandidaturu Slavonic na seznam světového dědictví, který vede Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Na dotaz ČTK do dnes sdělila česká stálá zástupkyně při UNESCO v Paříži Irena Moozová.
Kandidatura byla stažena poté, co zápis nedoporučila Mezinárodní rada pro památky a sídla (ICOMOS), což je poradní orgán výboru UNESCO pro světové dědictví, který o zápisu rozhoduje. Rada dospěla k závěru, že soubor renesančních domů ve Slavonicích je významný z národního, nikoli však z univerzálního hlediska, jak je to pro zápis nutné.
Výbor pro světové dědictví bude zasedat od 8. do 16. července ve Vilniusu. Posudek ICOMOS sám o sobě nevylučuje, aby o Slavonicích jednal. Jeho případné zamítnutí by ale bylo definitivní, zatímco preventivní stažení kandidatury dává možnost ji předložit případně znovu v nějaké pozměněné podobě, řekla Irena Moozová.
Ze stejného důvodu stáhla předloni Česká republika kandidaturu skalních měst Českého ráje na zápis do seznamu.
Výbor bude ve Vilniusu projednávat kandidatury 36 kulturních a přírodních památek. Předložilo je 29 zemí čtyř světadílů. Na seznamu je teď asi 800 míst, z toho 12 z České republiky.
Irena Moozová řekla, že výbor má také rozhodnout, zda se bude v dalším období zabývat návrhem České republiky, aby byla na seznam zařazena historická papírna ve Velkých Losinách. Tato kandidatura byla předložena předloni.
Na přetřes mohou údajně přijít také některé problémy kolem Prahy a Českého Krumlova, jejichž historická jádra jsou na seznamu UNESCO. Podle Moozové však nelze vyloučit, že ve věci novodobé točny krumlovského divadla se výbor vyjádří ke spolupráci České republiky kriticky. Ohledně Prahy a dalších míst může přijít požadavek dalších upřesnění.
Česká mise při UNESCO však nemá signály, že by hrozilo zařazení Prahy a Krumlova na seznam ohrožených památek nebo dokonce jejich vyškrtnutí ze seznamu. UNESCO zatím žádnou památku ze seznamu nevyškrtlo, na seznamu ohrožených je jich 35. V Evropě jsou to jen město Butrint (středisko starobylé a středověké kultury v Albánii) kvůli poškozování a drancování v důsledku nedostatečné ochrany a katedrála v Kolíně nad Rýnem kvůli tomu, že v její blízkosti bylo postaveno několik výškových budov.

30.6.2006 Dačice 3.SPA

1. července 2006 v 23:11 | dario |  Dačice
30.6.2006 v 3:20 se Dyje dostala na max. 2,43 m z 0,5 m v 19:30 29.9.2006.

Dětské hřiště

1. července 2006 v 16:00 | dario |  Dačice
Otevření dětského hřiště v Dačicích na Červeném vrchu.
foto: Tomáš Procházka